Tvorcovia

Jaroslava Panáková

réžia, kamera, sociálna antropológia

Jaroslava Panáková ukončila doktorandské štúdium sociálnej antropológie na Petrohradskej štátnej univerzite v Rusku a magisterské štúdium dokumentárnej tvorby na pražskej FAMU. Od roku 2001 skúma život pôvodných obyvateľov polárnych oblastí Ruska. Terénny výskum prepája s filmovým prístupom. Autorkin debut Let čajky proti vetru (2005) bol uvedený na MFF v Jihlave a na festivale Jeden Svět. Absolventský film Turistou ve vlastním domě (2009) sa v roku 2009 zúčastnil East Silver market v Jihlave a v roku 2010 zvíťazil na prehliadke TOCOCU v Lisabone. V roku 2013 prepojila audiovizuálnu tvorbu a sociálnu antropológiu v rámci ďalšieho média – výstavy, keď v spolupráci s Nadáciou Intenda a Slovenskou národnou knižnicou v Martine usporiadala výstavu Moja iná rodina a v galérii Raum Hellrot v Halle nad Sálou v Nemecku vytvorila výstavu Iné farby bielej.

Šimon Špidla

strih

Šimon Špidla vyštudoval odbor kamera na Filmovej škole v Zlíne a strihovú skladbu na pražskej FAMU. Natočil kontemplačné filmy Na náplavce (2003) a Posun (2004, uvedený na filmových festivaloch v Anger a v Clermont – Ferrand), ďalej film Josef Božek (2005) a krátku štúdiu o samopale Sa 58 Jen pro vnitřní potřebu (2006). V roku 2011 mal premiéru jeho film Mrtvá trať, nominovaný na Cenu Pavla Kouteckého 2012, odmenený cenou Českého rozhlasu za najlepší zvuk na festivale Jeden Svět 2012 a uvedený na Mezinárodnom filmovom festivale v Rotterdame. Ako strihač spolupracoval s poprednými filmármi, napr. s Věrou Chytilovou, Janom Němcom, Erikou Hníkovou, Martinom Řezníčkom, Luciou Královou, Adamom Oľhom či Janom Šiklom. S Pavlom Abrahámom a Tomášom Bojarom pracoval na celovečerných filmoch Česká RAPublika (2008) a Dva nula (2012). Ďalej spolupracoval na snímke Marty Novákovej Marta, ocenenej za najlepší debut na festivale Cottbus 2006; s autorkou práve dokončuje film Osm hlav šílenství. S režisérkou Zuzanou Špidlovou vytvorili film Bába (2008), ktorý na festivale v Cannes v roku 2009 získal prestížnu cenu Cinéfondation. V súčasnosti pripravuje svoj celovečerný hraný debut.

Jonatán Pastirčák

hudba, zvuk

Jonatán Pastirčák vyštudoval zvukové inžinierstvo a hudobnú produkciu na Inštitúte SAE v partnerstve s Middlesexskou univerzitou v Londýne vo Veľkej Británii. Spolupracoval na rade projektov: vytvoril zvuk a hudbu pre animovaný film Nina (2014) režisérok Veroniky Obertovej a Michaely Čopíkovej, ktorý bol uvedený na MFF Bratislava a v PROJEKTe 100. Zložil hudbu pre krátky hraný film BKA 49–77 (2012) režiséra Jána Pavlackého. Film bol predstavený na filmovom festivale v Nashville a Prague Shorts a Českým filmovým centrom bol vyhlásený za najlepší český krátky film za rok 2013. Ďalej vytvoril hudbu a zvuk pre predstavenia divadla SkRAT. Od roku 2005 pôsobí v hudobných projektoch Pjoni, Ink Midget & Pjoni, Tucan.